• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akyapiendustriyelbeton/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=905443552904
 akyapı baskı beton endüstriyel beton                                                                    akyapi@zeminbaskibeton.com                                             05443552904              
 teklif isteyin,akyapı inşaat teklif,akyapı iletişim

beton zemin uygunlugu

Zemin Uygunlugu

BASKI BETONUN ZEMİN UYUMLULUĞU


Zemin Uygunlugu Şartnamesi

Bu alıntılar Binalar ve Tesisler için ADA ve ABA Erişilebilirlik Kurallarından alınmıştır. Kayma mukavemeti ve eğişim değişimleri açısından zemin ve zemin yüzeyleri açısından temel gereklilikleri ana hatlarıyla belirtmekte ve bilgi amacıyla size sunulmaktadır. Bomanite Corporation herhangi bir amaç ya da kullanım amacı için herhangi bir ürünü garanti etmemektedir.

Bomacron ve Bomanite Araçların çoğunluğu doğru olarak uygulanmaları şartıyla Amerikan Engelliler Kanunu tarafından belirlenen gereklilikleri karşılamaktadır. Araçlardaki eğim düzensizliği nadiren 1/4" 'ü aşmaktadır (şekil 303.2) ve bazı araçlarda geçiş meyilli kenar kriterlere uymaktadır (Şekil 303.3)

Baskı betonun ya da Bomanite Thin-Set’in statik sürtünme katsayısı (SCOF) yapıştırılmamış bir durumda standart 0.6 minimum seviyenin çok üstündedir. Bir yapıştırıcı ya da kaplama uygulaması, uygulanan ürünün türüne ve ürünün yapısının kalınlığına bağlı olarak SCOF ‘u değiştirmektedir. Su bazlı akriliğin ince bir uygulaması SCOF üzerinde yüksek yapılı epoksi kaplamasından daha az zararlı etkileri olacaktır. Yeterli bir SCOF elde etmenin genel yollarından biri ürünlerin kendisinde cam boncuklar ya da diğer kaymayı önleyen katkıların kullanılmasıdır.

ADA uyumluluğunun gerekli olduğu tüm durumlarda, belirledikleri ürünlerin belirli bir proje ya da amaçlanan kullanımı için kabul edilebilir olup olmadığını belirlemek mimarın sorumluluğundadır. Bir Bomanite Bayi Ortağının spesifik projede uyumlu bir yüzeyin ya da kaplamanın seçiminde mimara yardımcı olması amacıyla bir örnek hazırlamasını ısrarla tavsiye edilmektedir. Bağımsız testler örnek ya da model üzerinde yapılabilir ya da uygulayıcılar kendileri kolay satın alınan test ekipmanıyla ürünü test edebilirler. Bomanite/Bomacron Araçlarının baskılı materyal ve yapıştırıcıların ve kaplamaların kapsamı, binlerce kombinasyonlarından dolayı, Bomanite Corporation herhangi bir verili ürün kombinasyonunun kabul edilebilirliğini ya da “en iyi” ürün kombinasyon tavsiyelerinin ne de belli bir kullanım ya da amaç için garanti vermez.

NOT: Aşağıdakiler, Binalar ve Tesisler için ADA ve ABA Erişilebilirlik Kurallarından alınmıştır.

302 Taban ya da Zemin Yüzeyleri

302.1 Genel. Taban ya da zemin yüzeyleri dengeli, dayanıklı ve kayma mukavemetli ve 302 ile uyumlu olmalıdır.

İSTİSNALAR: 1. Hayvan barınağı alanlarında, taban ve zemin yüzeyleri dengeli, dayanıklı ve kayma mukavemetli olmak zorunda değildir.

2. Spor alanlarında 302'ye uyum sağlanması zorunlu değildir.

Bilgilendirme 302.1 Genel. Dengeli bir yüzey kirleticiler ya da uygulanan kuvvetle değişmeden kalır ve böylece kirletici ya da kuvvet ortadan kaldırıldığında, yüzey orijinal durumuna döner. Dayanıklı bir yüzey üzerinde hareket eden iz bırakan nesnelere ya da cisimlerin neden olduğu deformasyona karşı dayanıklıdır. Kaymayı önleyen yüzey güvenli gezintiyi sağlamak için hareket edilirken kullanılan güce karşı yeterli karşı sürtünme mukavemeti sağlar.

303 Seviye değişiklikleri

303.1 Genel. Seviye değişikliklerinin izin verildiği taban ya da zemin yüzeylerinde 303 ile uyum sağlanmalıdır.

İSTİSNALAR: 1. Hayvan barınak alanlarında 303'e uyum sağlanması zorunlu değildir.

2. Spor alanlarında 303'e uyum sağlanması zorunlu değildir.

303.2 Dikey. En fazla 6.4 mm dikey seviye değişikliklerine izin verilmelidir.

Şekil 303.2 Seviyedeki Dikey Değişim

303.3 Eğim Verme. En az 6.4 mm ve en fazla 13 mm seviye arasındaki değişimlere 1:2’den dik olmayan bir eğimle meyil verilmelidir.

Bilgilendirme 303.3 Eğim Verme 6.4 mm dikey ve 6.4 mm eğim olmak üzere toplam 13 mm’lik bir seviye değişimine izin verilir. Ancak, hiçbir durumda, birleşik seviye değişimi 13mm’yi geçemez. 13 mm’yi geçen seviye değişikliği 405 (Rampalar) ya da 406 (Eğimli Rampalar) ile uyumlu olmalıdır.

Şekil 303.3 Seviyedeki Eğimli Değişim

A4.5.1 Genel. Yürüme ya da denge sağlama sorunu olan kişiler ya da koltuk değneği, baston ya da destekler kullanan ve engelli bir şekilde yürüyen kişiler kayma ya da düşme tehlikelerine karşı hassastır. Bu insanlar için, özellikle merdivenlerde güvenli bir yürüyüş için dengeli ve pürüzsüz bir yüzey gereklidir. Tekerlekli sandalyeler sert, dengeli ve pürüzsüz yüzeylerde daha kolay hareket eder. Pelüş halı, gevşek kum ya da çakıllı, balçık gibi yumuşak gevşek yüzeyler ve parke taşı gibi dengesiz yüzeyler önemli derecede tekerlekli sandalye hareketlerini engellemektedir.

Kayganlık mukavemeti bir ayakkabı tabanını ya da koltuk değneği ucunu yürüme yüzeyinde bulunabilecek koşullardan dolayı kaymaması için gerekli olan sürtünme kuvvetine dayanmaktadır. Yürüyüş sırasındaki dinamik sürtünme katsayısı karmaşık ve çok farklı şekillerde oluşmasına rağmen, çeşitli yöntemlerle ölçülebilen, sürtünmenin statik katsayısı yüzeyin kayganlık mukavemetinin çok yakın bir değerini sağlar. Genel inanışın aksine, özellikle yürüme sorunları olan kişiler için yürüme esnasında biraz kayganlık gereklidir; gerçekten “kaymayan" bir yüzey sağlanamaz.

Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi yürüme yüzeylerinin 0.5 statik sürtünme katsayısına sahip olmasını tavsiye etmektedir. Mimari ve Ulaşım Engelleri Uyum Kurulunun (Erişim Kurulu) tarafından yapılan bir araştırma projesi engelli kişilerle testler yapmış olup bu insanlar için daha yüksek sürtünme katsayısının gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Erişilebilir yollar için 0.6 statik sürtünme katsayısı ve rampalar için 0.8 tavsiye edilmiştir.

Sürtünme katsayısının, kirleticilerin, suyun, zemin kaplamaları ve tasarımcı ya da inşa edenin kontrolünde olmayan, tasarım ve inşaat kurallarına bağlı olmayan ve inşaat alanında ölçülmesi zor olan uyumluluklardan dolayı sürtünme katsayısının değiştiği ortaya konmuştur. Ancak, zemin kaplama için uygun olan birçok ortak bina materyallerinin statik sürtünme katsayısı bilgisi belirtilerek satılmaktadır. Bir ürünü diğer bir ürünle doğrudan karşılaştırmak ya da sabit bir ölçümü garanti etmek imkansız olsa da inşaatçılar ve tasarımcılar materyalleri uygun değerlerle belirtmeleri teşvik edilmektedir. Daha fazla ürün kayganlık mukavemeti hakkında daha fazla bilgiye sahip oldukça ölçüm ve spesifikasyonda homojenlik artmaktadır. Erişim Kurulunun Kayganlık Mukavemetine sahip Yüzeyler hakkında tavsiye kuralları bu konu hakkında ek bilgi sağlamaktadır.

Yürüyüşlerdeki ve zemin ya da taban yüzeylerindeki çapraz eğimler bir tekerlekli sandalyenin düz bir çizgide ilerlemesinde önemli derecede zorluğa neden olmaktadır.
Yorumlar - Yorum Yaz