• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/akyapiendustriyelbeton/
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=905443552904
 akyapı baskı beton endüstriyel beton                                                                    akyapi@zeminbaskibeton.com                                             05443552904              
 teklif isteyin,akyapı inşaat teklif,akyapı iletişim

endüstriyel beton uygulama

 endüstriyel beton akyapı baskı beton

Endüstriyel Beton

 

endüstriyel zemin uygulamasıyla ilgili görsellere ulaşmak için tıklayınız.

LAZER NİVO İLE BETONA KOT VERİLMESİ VE MASTARLANMASI

  Şirketimiz, Türkiye'de eskiden beri uygulanmakta olan klasik anolu, satranç sistemi diye adlandırabileceğimiz beton döküm sistemi yerine, hali hazırda Avrupa'da kullanılan Lazer sistemiyle beton dökümünü ve mastarlanmasını uygulamaktadır.
Endüstriyel Beton Uygulamaları Samsunda Endüstriyel Beton Uygulamaları İ
e olduğu firmaların ürün desteği ile sizlere en doğru yüzey
le İşyerinize Sağlam Beton Zeminler İnşa Edebiliriz.    İhtiyacınız için doğru olacak zemin kaplama sistemlerinin seçimi ve uygulanması konusunda uzmanlaşmış olan AKYAPI BETON, kullanıcıların değişik ihtiyaçlarınıda göz önüne alarak, yıllara dayalı deneyimi ve işbirliği içerisinde çözümlerini önerecektir.

Endüstriyel Beton Nedir?

Helikopter adı verilen perdah makinesi (Pratikte bir motora bağlı olarak çalışan, ucunda helikopter pervanelerine benzeyen çelik malaların bağlı olduğu, operatör tarafından beton üzerinde gezirilen perdah makinesi olarak tanımlanabilir) ile lazerli nivo cihazından kot alarak tesviyesi yapılan, genellikle geniş ve çok amaçlı (fabrika, atölye, depo, antrepo, akaryakıt istasyonu, kapalı ve açık otopark, servis alanları, endüstriyel zemin kaplaması yapılacak her türlü zemin, hava alanı iç ve dış alanları, hava alanı pistleri, saha betonları gibi ağır yük trafiğine ve aşınmaya maruz kalan betonlar) kullanılan alanların betonuna uygulanan işlemdir.

Endüstriyel Zemin Gerektiren Başlıca Sektörler

 • Sanayii Tesisleri,
 • Gıda Endüstrisi (et, süt, çikolata, konserve)
 • Tekstil Endüstrisi (dokuma, boya, iplik vs)
 • İlaç Endüstrisi
 • Enerji Santralleri (doğalgaz, termik)
 • Savunma Sanayii
 • Otomotiv Sanayii
 • Otoparklar
 • Hangarlar
 • Hastaneler
 • Alış-Veriş Merkezleri (mağaza, food court)
 • Soğuk Depolar

Endüstriyel Kaplama Sistemleri

 • Yüzey Sertleştiricili Zeminler
 • Epoksi Kaplamalar
 • Poliüretan Kaplamalar
 • Akrilik & MMA Kaplamalar
 • Self Levelling Tesviye Şap

Endüstriyel Zemin Uygulaması

Endüstriyel zemin uygulaması, saha betonlarında en çok tercih edilen sistemdir. Bu sistemde yüzeye hem fırçalı, hem tepsili, hem de perdahlı olarak uygulama yapılabilir.

Endüstriyel zemin uygulaması, saha betonlarında, benzin istasyonlarında, park-bahçe,  açık ve kapalı otoparklarda, fabrika zeminlerinde uygulanmaktadır. Saha betonunda fırçalı, otoparklarda ise hem fırçalı hem de perdahlı beton istenilen renkte uygulaması yapılarak yüzey istenilen şekle getirilmektedir.

İşe Başlarken;

Kodların alınması Beton dökülecek zeminde ilk önce Optik okuyucu ile kod alma işlemi yapılarak, kalıp montajında oluşabilecek hatalar minimuma indirilmektedir. Yapılacak ano ve kalıp sistemini, darbelerden ve montaj esnasında oluşabilecek hatalardan korumak için gerek taze betonla, gerekse demir kazıklarla kalıcı destek sağlanır. Montaj esnasındaki hassasiyet, vibrasyonlu mastarın titreşiminden veya dış etkenlerden etkilenmeyecek şekilde olmalıdır.

Zemin Hazırlığı ve Ano Yapımı Zemin hazırlığı ve ano yapımında gerekli hassasiyet ve incelik göz önüne alınarak, 20 cm kalınlığında çelik kalıp ya da 40x60 ebadında profiller kullanılır.

Destek amaçlı olarak, demir kazıklar ve mukavemeti yüksek beton kullanılır. Bu da, kalıpta oluşabilecek hataları minimuma indirmektir.

Her hazırlığı bitmiş zeminde, 15 cm ve 20 cm kalınlığında çelik kalıplar kullanılmıştır. İstenilen kalınlıkta beton dökmek için kalıplar hazırlanmış, vibrasyonlu mastar ano içine yerleştirilmiş ve dökülen kaliteli betondan iyi sonuç alınmıştır.

Yüzey Sertleştirici Uygulaması Beton dökümü bitmiş ve yüzey mastarlanarak, perdahlama için beklemeye alınmıştır. Daha sonra, istenilen renklerde, yüzey sertleştirici uygulamasına geçilmiştir. Bu sayede yüzeye uygulanan sertleştirici malzeme beton yüzeyinin aşınma dayanımını arttırır, renkli olması zeminde farklı bir estetik güzellik yaratır. Beton yüzeyinde tozuma azalır, kolay temizlenir ve kaymaz.

Perdahlama Yüzey sertleştirici uygulaması yapılmış bir zeminin makine ile perdahı yapılırken, çok ince işçilik kullanılmaktadır. Gerekli uygulama yapılırsa; renkte bozukluk, yüzeyde dalgalanma ve küçük çaptaki delikler kontrol edilerek yüzey kusursuz hale getirilir.

Perdahlama Sonucu Perdahlama işlemi bitmiş ve her seviyesiyle sonlanmış bir zemin. Artık kullanma hazır hale gelmiş yüzey bütün güzelliğiyle ortaya çıkmıştır. İstenilen renkte yüzey sertleştirici malzeme uygulanmış ve iyi bir sonuç alınmıştır.

Kür Mebranı Uygulaması Perdahı bitmiş olan yüzeylere, rulo ile yüzeye sürülmektedir.kimyasal madde katkılı kür mebranı . Bu sayede betonun nem kaybını önlemek, mukavemetini arttırmak, yüzeye cam gibi bir görüntü vermek ve oluşabilecek çatlakları minimuma indirmek asıl hedeftir.
 Helikopter adı verilen perdah makinesi (Pratikte bir motora bağlı olarak çalışan, ucunda helikopter pervanelerine benzeyen çelik malaların bağlı olduğu, operatör tarafından beton üzerinde gezirilen perdah makinesi olarak tanımlanabilir) ile lazerli nivo cihazından kot alarak tesviyesi yapılan, genellikle geniş ve çok amaçlı (fabrika, atölye, depo, antrepo, akaryakıt istasyonu, kapalı ve açık otopark, servis alanları, endüstriyel zemin kaplaması yapılacak her türlü zemin, hava alanı iç ve dış alanları, hava alanı pistleri, saha betonları gibi ağır yük trafiğine ve aşınmaya maruz kalan betonlar) kullanılan alanların betonuna uygulanan işlemdir.

Endüstriyel Betonun Kullanım Amacı Nedir?

Boşluksuz, yüzeyi sertleştirilmiş, teknik şartlara uygun, düz veya istenilen yöne eğim verilen bir beton elde etmektir. Bu işlemde istenilen kotun ve düzlemsel terazinin de kolay olarak sağlanması ayrıca bir avantajdır. Perdah makinesi kullanılmasının sebebi, birim zamanda daha çok darbe, ve düzlemsel eşitliğin dairesel hareketlerle daha kolay olarak sağlanmasıdır. Uygulamada kullanılan beton kalitesi amaca göre seçilir.

Endüstriyel Beton Uygulaması Hangi Aşamalardan Oluşur?

 • Beton ile alt katman arasına polietilen (naylon) film tabakası konulması:
  Alt katmana sızarak veya alt katman tarafından emilerek betonun suyunu kaybetmemesi, betonun prizini aldıktan sonra alt katmanda oluşabilecek suyun betona temasını önleyerek kapilarite ile suyun beton içinde yükselmesini önleyerek rutubet gibi olumsuzlukları engellemektir. Naylon 40 cm bindirme olacak şekilde serilmelidir.
 •  Beton ile kolonlar ve keskin köşeler arasına Klimaflex (Esnek Şilte) konulması:
 endüstriyel beton da şilte konulmasıHidratasyon ısısından dolayı genleşen betonun duvara yapacağı basıncı üzerinde sönümler ve beton suyunun emilmesini, sızmasını engeller.
 •  Beton donatısının [çelik hasır - çelik tel - cam elyaf (Polipropilen Elyaf)] konulması:

 endüstriyel betonda şilte kullanmak

Zaman içinde, alt katmanın oturmasından veya ağır yük trafiğinden kaynaklanacak çatlakların ve diğer çatlakların önüne geçebilmek için beton içine, betonda içsel donatı sağlanması adına, demirli beton haricinde, betona homojen dağılan donatı uygulanmaktadır.

 •  Betonun sıkıştırılması:


 betonda vibratör kullanmak

Beton dökülmesi sırasında betonun sıkışarak boşluksuz olması ve yerine oturtulması için vibratör kullanılmalıdır.

 • Endüstriyel Betonun tesviye edilerek kotlandırılması

 betona kod verilmesi,nivo ile kod verme

Seviyelendirme ve kotlandırma işlemi, beton dökülürken önceden hazırlanmış olan kotlara göre lazer nivodan kot alınarak yapılır ve vibrasyonlu mastar ile düzeltilir.

 •  Endüstriyel Beton yüzeyinin sertleştirilmesi:


 betonun sertleşmesi helikopter uygulama

Kullanılması gereken miktar tayin edildikten sonra iki esit parçaya bölünerek uygulanacaktır. Birinci bölüm yüzey sertleştirici serildikten sonra beton yüzeyinde ki suyu emene kadar beklenir; hemen sonra perdah makinası ile emprenye edilir. Bu perdah beton içinde ki partiküllerin (özel bağlayıcıların) beton ile kaynaşmasını sağlar. Birinci etap yüzey sertleştirici uygulandıktan sonra ikinci etap yüzey sertleştirici de yine aynı şekilde uygulanır. Yine aynı şekilde perdah makinası ile emprenye edilir Renk koyulaşıncaya kadar perdah işlemine devam edilir.

 • Endüstriyel Beton yüzeyin perdahlanması:

 betona perdah uygulama

Perdah uygulaması 
yapılmasına başlanabilmesi için beton üzerine ayakla basılıp takribi 0,5 cm batması gerekir. Betonda kaymaz bir yüzey elde edilmesi gerekiyorsa sadece kaba perdah yapılır. Eğer betonda parlak bir yüzey isteniyorsa kaba perdahtan sonra ince perdah yapılmalıdır. Bunun için de perdah makinesinden tepsi çıkartılarak bıçak takılır. Ve bıçak ile perdaha başlanır. İnce perdaha beton iyice sertleşip rengi siyaha dönüşünceye kadar devam edilmelidir.

 • Endüstriyel Betonun kürlendirilmesi:

 betona kür uygulama

Betonun kimyasal reaksiyon
a girmesi sonucu oluşan hidratasyon ısısı nedeniyle beton hızlı bir şekilde su kaybetmeye başlar. Ne kadar önlem alınmış olursa olsun su kaybetme, betonda karınca izi tabir edilen çatlaklara sebep olur. Karışım suyunu belirli bir süre betonun bünyesinde tutabilmek için genelde iki yöntem uygulanmaktadır. Birincisi betonu sık sık ve devamlı sulama, ıslak çuvallarla örtme, buhar verme, kum, nemli toprak veya saman sererek sürekli ıslatmak gibi önlemlerdir. İkincisi ise mastarı biter bitmez beton yüzeyini kür sıvısı ile kaplamaktır. Bu madde, püskürtme yoluyla veya fırça ile beton yüzeyine uygulanırlar ve yüzeyde geçirimsiz bir tabaka oluşturarak beton karışım suyunun kaybolmasına engel olur.

 • Endüstriyel Betonun derzlerinin kesilmesi:


 zemin betonun kesilmesi,beton kesme

Yapının çeşitli bölümlerinin birbirinden bağımsız hareket etmesine imkan veren planlanmış ayırma aralıklarına derz denir. Planlanmış bu derzlere Hareket Derzi veya Ayırma Derzi adı verilir. Bunun yanında yapılış nedenlerine göre isim alan derzlerde vardır. Bunlara Genleşme (Dilatasyon) derzi, Oturma (Zeminden kaynaklanan oturmalardan dolayı binanın dönmesini engelleyen) derzi, Konstrüktif (Statik hareketli yükler ve dinamik kuvvetlerden meydana gelecek deformasyonların engellenmesi) derz, Deprem (Yapıyı, deprem frekansını zararsız hissettirecek bölümlere ayıran) derz, İş (Betonun sürekli dökülmemesinden kaynaklanan) derzlerdir. Yukarıda belirtilen işlemlerin sonunda, betonda yine de meydana gelebilecek çatlakların yapay yol oluşturması adına,projeye göre gerekli karelaj yapılarak beton kalınlığının 1/3-1/4′ü oranında makine ile derzler kesilir. Kesilen derz araları, kesim genişliğine bağlı olarak, en az 21 gün sonra epoxy, polyurethane veya mastikle kapatılır. 6 veya 12 ay içinde de bakımı yapılarak yeniden doldurulması gerekebilir.

 • Endüstriyel Beton Kayma Donatısı:

 betonun kayma donatısı

Aynı zaman diliminde dökümü yapılmayan beton plaklar arasında soğuk derzler oluşur. Soğuk derzlerde, iki beton plak arasında oluşabilecek kaymaları ve oturmaları önlemek için kalıp kenarlarına belirli çap ve uzunluktaki inşaat demirleri kayma donatısı olarak yerleştirilir.

 • Endüstriyel Beton Yüzey Şertleştirici
Taze beton yüzeylere uygulanan, çimento, sert kuvars ve korunt agrega, kimyasal katkılar, özel renklendirici pigment ve polimer katkılardan oluşan yüzey sertleştiricisidir.Kullanım Alanları: Yüzey sertleştirici, yapısından bulunan kuvars ve agregadan dolayı yük ve trafik durumuna göre aşınma direnci istenen mahallerde uygulanır. Otopark, garaj ve rampalarda, malzeme depolarında, fabrikalarda, fuar alanlarında, insan trafiğinin yoğun olduğu alışveriş merkezlerinde, endüstriyel yapılarda, benzin istasyonlarında, istasyonlar, uçak hangarları vb yerlerde kullanılır.
 fırçalı beton uygulama--1

Uygulama Şekli: Uygulama yerlerinde, taban betonu, anolar şeklinde dökülüp tamamlandıktan sonra beton yüzeyi mastarla ( vibrasyonlu mastar) yardımı ile mastarlanır. Taban betonu, yüzeyinde ayak izi kalacak şekilde priz aldığında, disk perdahı yapılır. Bu aşamanın tamamlanmasından hemen sonra toplam miktarın 2/3’ü taze beton yüzeyine homojen bir şekilde serpilir ve malzemenin iyice ıslanması sağlanır. Yüzeye homojen bir şekilde dökülen bu miktar, disk perdahı ile taze betona iyice yedirilir. Bundan sonra kalan 1/3’lük miktar da taze beton yüzeyine serpilir, disk perdahı yardımıyla perdahlama yapılır. Perdahlama işlemi istenilen yüzey kalitesine ulaşıncaya kadar devam edilir.Kürleme Aşaması: Perdahlama işlemi tamamlandıktan sonra, beton yüzeyini korumak için KÜR malzemesi kullanılır. KÜR malzemesi beton mukavemet değerinin artmasını ve betondaki su buharlaşması hızını yavaşlatarak betonun mevcut su miktarıyla priz almasını sağlar. Rötre çatlaklarının oluşmasını ve yüzey tozumasını engeller.

Endüstriyel Beton Yüzey Sertleştirici Özellikleri

||| Aşınma dayanımı, normal betona göre birkaç kat daha yüksektir.
||| Emiciliği 10 kat azalır. Yüzeyin yağlara karşı dayanıklılığı artar.
||| Darbelere karşı dayanımı artar.
||| Renkli olması, uygulandığı mekanın zeminine estetik bir görünüm sağlar.
||| Tozuma faktörü azalır, kolay temizlenir ve kaymaz.
 • Reçine esaslı solventli sıvı beton kür malzemesi:
Kullanım Alanları: Beton yüzey sertleştirici uygulamalarında sonra, beton kür işlemi için kullanılır. Otoparklar, garajlar, malzeme depoları, fabrikalar, insan trafiğinin yoğun olduğu alışveriş merkezleri, endüstriyel yapılar, uçak hangarları, helikopter pistleri vb yerlerde kullanılır.Uygulama Şekli: Uygulama fırça, rulo veya püskürtme şeklinde yapılmaktadır. Kür uygulaması, hava sıcaklığına bağlı olarak, tüm mastar, perdahlama, sertleştirici uygulaması bittikten 0,5-2 saat sonra uygulanır. Fırça ve rulo ile uygulama yapılırken yüzeye zarar vermemek için betonun yeterli priz alması gerekmektedir.Sarfiyat: Uygulama şekli, nem, sıcaklık ve rüzgar durumuna göre 0.12 – 0.20 lt/m².Avantajları: Islak malzemelerde kaplama veya sulanma gibi kür yöntemlerine alternatif olarak daha etkin ve daha ekonomiktir. Her türlü beton yüzeyde kolaylıkla uygulanabilir.Yorumlar - Yorum Yaz